Колкото повече изисквания имат към нас околните, толкова по-често си мислим, че не се справяме добре
Според психолозите, повече от 90% от хората изпитват социална тревога.
Някои се страхуват да се появят пред публика, други се вълнуват силно, когато трябва да отидат на интервю или им предстои изпит. Съществува обаче и т. нар. личностна тревога, която напоследък става все по-често явление…
Неприятното усещане, наречено тревожност, е свързано с предчувствието за грозяща ни опасност, за неблагополучие. Най-разпространената характеризираща го фраза е „Ужас!“ Например, прибрала си се у дома, приготвила си вечерята и чакаш приятеля ти или съпруга да си дойде. Но той закъснява. И ти започваш да си мислиш – „Сигурно нещо лошо се е случило…“ Убедена си, че го грози страшна опасност. Най-различни апокалиптични картини започват да се блъскат в главата ти, не можеш да си намериш място, сърцето ти прескача, дланите ти се потят. Въобще: „Ужас!“

Тревогата може да се изразява и в различни съмнения относно твоята компетентност и работоспособност. Въпросите „Какво ще се случи, ако наистина не съм достатъчно добра в работата?“ и „Дали ще ме уволнят?“ не ти дават мира. Усещането, че колегите ти говорят и те коментират зад гърба също те притесняват. И се отразяват на характера ти. Ставаш раздразнителна и мнителна. А да не им обръщаш внимание и да не се поддаваш на подобни провокации е почти невъзможно…
Поговори с близък приятел
Тревожността в определена степен е нормално явление за всеки човек и е важна за способността му да се приспособява към действителността. Естествено е да се притесняваш, когато ти предстоят важен изпит или среща. Но ако тревогата стане постоянна и създава проблеми на теб и на околните, налага се да поговориш за състоянието си с близък човек. В повечето случаи това е достатъчно, за да се успокоиш и животът ти да продължи с нормален ритъм. Ако безпокойството и несигурността обаче те мъчат от доста време, опитай се да си намериш увлекателно занимание, някакво хоби. И като цяло, добре е да смениш обстановката, да разнообразиш ежедневните си занимания, да посещаваш места, където се чувстваш комфортно и спокойно. Така вниманието ти автоматично ще се насочи в друга посока и ще спре да се занимава с нещата, които те тревожат.
Болестта на жените
Лекарите твърдят, че за жените е характерна т. нар. тревожност без определена причина, която се представя най-добре от репликата „страх ме е от всичко“. Обикновено тя е свързана или е следствие на хроничен стрес, причините за който могат да бъдат заболяване на детето, проблеми в работата, усложнения в личния живот. Тревожността без определена причина често е съпроводена с постоянна умора, сънливост, сърцебиене, изпотяване, онова чувство на „пробождане под лъжичката“… Ако тези симптоми са ти познати, ние те съветваме да се консултираш със специалист – психотерапевт или психолог.

Тревогата може да бъде управлявана
Не може еднозначно да се твърди, че тревожността е нещо лошо. Това състояние помага на всеки от нас да се мобилизира в по-леки ситуации и да постига успех. От друга страна ни пречи при решаването на по-сложни задачи.
Нормалното (оптимално) ниво на тревожност се обяснява с необходимостта от ефективно приспособяване на индивида към действителността (психолозите говорят в тези случаи за адаптивно ниво на тревожност). Пълната липса на тревога се разглежда като явление, възпрепятстващо нормалната адаптация и пречещо на дееспособността. Може да се каже, че тревогата като цяло не е нито добра, нито лоша. Тя е емоция, която може да бъде овладяна и управлявана. Просто трябва се научиш да го правиш.
Фотокредит: Pixabay